+7 916 611 55 25, +382 69 894 167, +382 69 488 709
dr-zobin@mail.ru
doctor.zobin@gmail.com

Gazeta «Espresso»,
Athine, Greqi, Shtator 2008.
DOKTORI, I CILI SHEROI NARKOMANET GREKE
Ne zemer te Rusise qindra njerez nga e gjithe bota perfshi dhe Greqine mundohen te clirohen nga varesia prej droge, kthehen ne jete te re fale psikoterapistit ish doktorit rus se ushtrise sovietike I cili perpunoi trapine revoluciono-efektive kunder varesise prej droge. Mihail Zobin
Od 1994. godine doktor Zobin je oslobodio od narkotičke zavisnosti 3500 oboljelih iz Rusije, a takođe i iz drugih zemalja.
Qe prej vitit 1994 doktor Zobin ka sheruar rreth 3500 te semure narkomane si nga Rusia gjithashtu dhe nga shtete te tjera. Por mjekesia e perendimit e shikon ne menyre skeptike suksesin e tij.
Gazeta «Shpigel», Gjermani, 2008.
DOKTORI MISTERIOZ ZOBIN
BENJAMIN BIDDER
Perkthimi eshte kryer me disa shkurtime
Vdekja gjithmone e kishte hipnotizuar Devidin, madje e terhiqte ne ate rruge. Ky tatuazh pershkruan nje kafke, dhe nga syte e se ciles dalin krimba.
Ndertuesi 32-vjecar plot muskuj e me floke te zeza, vinte verdall parkut, ne venat I tij qarkullonte droga e mallkuar.Donte ti jepte fund gjithe kesaj duke mare nje mbidoze. Shoqja e tij Martina e gjen pa ndjenja duke I thene: «Ti ke lene takim ne Moske»
«SIE+ER», 
Nr. 17,23 prill 2006, Zvicer
GJERPERA E FUNDIT SHERUESE
Botimi I Mihael Merc

Shprese apo tmerr?

Degjuam qe thuhej se Rusia ka nje doktor I cili sheron te semuret narkomane ne menyre shume te shpejte dhe se kjo metode funksionon afersisht — 80%. Gazeratja Nina H ermann, shume shpejt filloi hetimet. Ajo shkoi dhe e gjeti pikerisht, doktor Zobinin I cili sheron te semuret narkomane. Procedura zgjat vetem 3 dite dhe kushton pak mijra franka. Kjo metode eshte e perpunuar qe ne kohen e Bashkimit Sovjetik. Se si funksionon — doktori nuk e thote dhe nuk ka te drejte ta thote. Eshte nje perralle e tmerrshme e luftes se ftohte? Nina H ermann se bashku me Patrik Lutz, nakroman heroine, shkuan nga Shen Gallen per ne Moske. Konfirmoj qe kjo metode funksionon — thote Nina. Nga nje narkoman I semure, Patriku u kthye ne nje njeri normal te lumtur dhe te sigurt ne vetvete per jeten e tij. H istoria — shprese? Sipas standarteve te mjekesise perendimore doktor Zobinin kurre nuk

Gazeta «Mengjesi I se dieles»,
Budapest, Hungari, 4 tetor
Ejani urgjentisht, ai eshte pa ndjenja...
Shoman Agnesh
Perkthimi I artikulit fillon
me disa shkurtime.
Ejani urgjentisht, ai eshte pa ndjenja… Shtepia eshte plotesisht e grabitur… Kush I hapi nenes syte…
Te themi te drejten: ne tashme jemi mesuar mos ti japim rendesi kur degjojme, qe neper dogana ndalohen thase me lende narkotike qe kapin vleren e miliona lekeve, kur degjojme qe dikush kultivon ne kopshtin e vet keto bime, kur njerez te panjohur rrethojne shkollat duke u ofruar nxenesve droge. Neve nuk na ben pershtypje dhe kur ne lajme degjojme qe vajza e djem te moshave te vogla gjenden te pa jete ne sheshin e tualetit, neper diskoteka, apo afer ndonje ndertese te braktisur.